Japanologem? Polojapanologem?

27. listopadu 2013 v 16:14 | "Já jsem tady Vzduch!" |  Nesnesitelná lehkost bytí
...aneb jak víkend, strávený v Olomouci (a půl dne, stráveného na UPOLu především) ovlivnil můj náhled na vlastní budoucnost?


Nejprve je nutno se přiznat, že jsem vlastně nikdy neuvažovala nad žádným jiným studiem než nad japanologií. Tedy, nepočítám-li takové věci jako lékárnice, kterou jsem chtěla být v první třídě, zatímco ostatní si přáli dělat učitelky nebo vládce vesmíru, nebo jako můj brácha, popeláře. Tenkrát mi přišlo děsně cool, jak ty paní stojí v lékárnách a prodávají lidem prášky, co je můžou uzdravit i zabít. Jo, asi jsem byla divná. Jenže potom přišla léta otakismu, japanofilismu a tak nějak fascinací čímkoliv japonským... takže tak od svých dvanácti/třinácti (=rok, kdy jsem přišla na to, co to vlastně je anime a že manga není označení Naruta Shippuuden o_o Oh fuck, já byla vážně blbá!) jsem věděla, že bych se hrozně ráda právě Japonsku věnovala víc. Fascinovalo mě kulturou, jazykem (oh god, jak já MILUJU japonštinu *.*) a tak... a já už tehdy, vědoma si toho, že po gymplu prostě nemůžu dělat nic než jít studovat dál (upřímně, gympláci jsou do života naprosto nepoužitelní!), začala hledat. A našla, dámy a pánové, našla. Tehdy to byla jen taková mlhavá představa, že japanologii skutečně lze studovat i v naší český prd*li, z čehož jsem měla velikou radost. Jenže znáte to - rodinka, tedy spíš tatík a obě dvě babičky, se rozhodli, že jim nebudu kazit přání mít ze mě nějakou zubařku, očařku, nebo kdoví co, a hustili do mě tak dlouho, že japonština nemá budoucnost (fuck those haters!), až jsem o tom prostě přestala mluvit, a tak nějak jsem začala tvrdit, že budu studovat překladatelství na Karlovce. Nebo něco takovýho. Upřímně ani do teď jsem se nepídila po tom, jestli něco takového vůbec existuje - prostě jsem se v duchu zařekla, že si stejně tu přihlášku na japonskou filologii do Olomouce dám, ať se to babičkám s tatíkem líbí nebo ne. I tak mi ale přišlo, že mají tak trochu pravdu - chtěla jsem si otevřít zadní vrátka něčím, v čem už mluvím pomalu lépe než česky, a vždycky bych mohla třeba učit. Agličtinou. Navíc hodně dlouho Univerzita Palackého nenabízela jednoobor japanistiky, takže jsem musela někde hledat něco do kombinace. Pak jsem, nutno přiznat, zakotvila na té japanistice s anglistikou, a nějak jsem to neřešila, ani UPOLácký web jsem pořádně neprozkoumávala (a pokud jsem hledala dostupnost japonštiny, tak pouze mezi dvouobory)... byla jsem prostě rozhodnutá pro dvouobor. Nehledě na to, že jsem počítala s nutností základní znalosti japonštiny k přijímačkám, stejně jako nějakých těch reálií, literatury a historických souvislostí.
A potom, dámy a pánové, přišel tenhle víkend a s ním i Den otevřených dveří na UPOLu. Krom faktu, že jsem tam jela se dvěma spolužačkama s gymplu, z nichž jedna chce studovat kombinaci italistiky a politologie a druhá bohemistiky s latinistikou, a ani jedna z nich nemá pochopení pro někoho, kdo chce půl dne strávit zavřenej v maličký místnosti na fildě, kde se povídá o japanistice, jsem si ten víkend docela užila. Dokonce jsme byly (jako my, spolužačky!) i v Šantovce(oh god, moc velký, moc lidí, moc pater a moc obchodů! :D) a kdo ví co... jenže o tohle vůbec nejde. Začala jsem totiž pochybovat o správnosti volby dvouoboru. Nejen, že bych neměla na svou milovanou japanistiku tolik času jako na jednooboru, ale ještě k tomu bych musela u přijímaček porazit kdoví kolik lidí (podle toho, kolik jich bylo na infoschůzce o anglistice se toho upřímně DĚSÍM, nehledě na to, že mi 80% z nich bylo poměrně nesympatických, narozdíl od nuly na té japanologii).... a nevím, zda to dám. Jenže mě opravdu, ale vážně děsí moje vyhlídky do budoucna. Co s tou japanistikou budu dělat? A nebude mi to naprosto k ničemu, když jakožto chudší obyvatelka naší republiky pravděpodobně nebudu moci ani vycestovat? (ale já CHCI! A BUDU NA TO MAKAT!) Who knows...
...ale když jsem si to takhle hezky vypsala, hned je to lepší ^^
Tolik k dnešnímu výkecu.
Loučí se Vzduch.

PS: Kdokoliv, kdo má zkušenosti se studiem japonské filologie, nechť se ozve do komentářů s vlastním náhledem na otázku: Japanologem či polojapanologem?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

.
N Á S L E D U J E .. " K O N E Č N Í K "
.
Momentálně ujíždím na...


VEMTE PROSÍM NA VĚDOMÍ, ŽE KDO MI NĚCO UKRADNE, TEN DOSTANE PŘES TLAMIČKU.
S láskou, Vzduch :-*